Geometrie v našem městě aneb matematika jinak

3. červen 2015 | 22:23
Děti. Foto: archiv Lenka Šnejdarová a David DvořákDěti. Foto: archiv Lenka Šnejdarová a David Dvořák

Most /ZE ŽIVOTA ŠKOL/ - Pedagogové Lenka Šnejdarová a David Dvořák ze ZŠ J. A. Komenského v Mostě našli způsob, jak děti zaujmout a přiblížit jim matematické učivo.

Žáci se seznamují s geometrickými tvary, také s tělesy a jejich vlastnostmi pomocí modelů a prostřednictvím architektury města, kde bydlí. Seznamují se s plány i půdorysy a učí se pracovat s měřítkem. Děti používají geometrické pojmy jako přímka, polopřímka, rovnoběžka, různoběžka, kolmice a úhel.

Cílem tohoto projektu je vymodelovat sledované stavby a vytvořit model náměstí. Vzniknou tak modely českého náměstí. Děti si procvičují prostorové vidění i logické myšlení, ověřují si manuální zručnost a získávají nové dovednosti. Přesnost a preciznost si děti ověřují pomocí konstrukce daných obrazců.

V projektu učitelé využívají deskové hry podporující u dětí logické a strategické myšlení. Geometrie se stane součástí života malých školáků, kteří získají mnoho poznatků prostřednictvím činnostního učení.

V pátek 29. května 2015 žáci s metrem a provázkem vyrazili na praktické využití poznatků z geometrie na Litvínovské náměstí. První zastávka se uskutečnila u kostela svatého Michaela archanděla, kde využívali poznatky o osové souměrnosti. Na Mírovém náměstí si žáci procvičili měřítko mapy, měření pomocí metru, provázku, krokování, odhad délky a šířky, výpočet obvodu a obsahu parkoviště.

Zjišťovali, jaká tělesa a jaké geometrické tvary se nacházejí na náměstí. V úloze z praxe museli vypočítat, kolik dlaždiček o velikosti 400 x 400 mm se vejde na plochu parkoviště. Konečnou zastávkou byl Valdštejnský zámek a zámecký park, kde se žáci dozvěděli o historii zámku, první manufaktuře.

Na nádvoří zámku se žáci seznamovali s pojmem kruh, poloměr, průměr, úhlopříčky ve čtverci. Byl to den o aktivním využívání učiva ze 4. ročníku – sčítání, odčítání přirozených čísel, zaokrouhlování na stovky, tisíce, násobení dvojciferným činitelem, dělení jednociferným dělitelem, kolmice, různoběžky, rovnoběžky, přímky, úsečky, polopřímky, obsah a obvod obrazců, tělesa, geometrické tvary, kruh, průměr, poloměr.

Z pohledu na současné vzdělávání vyplývá potřeba zvýšit zájem dětí o matematiku a přírodní vědy. Učitelé ze ZŠ Komenského v Mostě kombinují tradiční metody a také nové formy práce, při kterých využívají moderní technologie a různé pedagogické postupy, to vše proto, aby učení děti bavilo.

Projektová práce Geometrie v našem městě a okolí učí žáky vnímat matematiku mimo školní prostředí a aplikovat nové poznatky v běžném životě.

Autoři: Lenka Šnejdarová a David Dvořák

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516