Geometrie v našem městě aneb matematika jinak

3. červen 2015 | 22:23
Děti. Foto: archiv Lenka Šnejdarová a David DvořákDěti. Foto: archiv Lenka Šnejdarová a David Dvořák

Most /ZE ŽIVOTA ŠKOL/ - Pedagogové Lenka Šnejdarová a David Dvořák ze ZŠ J. A. Komenského v Mostě našli způsob, jak děti zaujmout a přiblížit jim matematické učivo.

Žáci se seznamují s geometrickými tvary, také s tělesy a jejich vlastnostmi pomocí modelů a prostřednictvím architektury města, kde bydlí. Seznamují se s plány i půdorysy a učí se pracovat s měřítkem. Děti používají geometrické pojmy jako přímka, polopřímka, rovnoběžka, různoběžka, kolmice a úhel.

Cílem tohoto projektu je vymodelovat sledované stavby a vytvořit model náměstí. Vzniknou tak modely českého náměstí. Děti si procvičují prostorové vidění i logické myšlení, ověřují si manuální zručnost a získávají nové dovednosti. Přesnost a preciznost si děti ověřují pomocí konstrukce daných obrazců.

V projektu učitelé využívají deskové hry podporující u dětí logické a strategické myšlení. Geometrie se stane součástí života malých školáků, kteří získají mnoho poznatků prostřednictvím činnostního učení.

V pátek 29. května 2015 žáci s metrem a provázkem vyrazili na praktické využití poznatků z geometrie na Litvínovské náměstí. První zastávka se uskutečnila u kostela svatého Michaela archanděla, kde využívali poznatky o osové souměrnosti. Na Mírovém náměstí si žáci procvičili měřítko mapy, měření pomocí metru, provázku, krokování, odhad délky a šířky, výpočet obvodu a obsahu parkoviště.

Zjišťovali, jaká tělesa a jaké geometrické tvary se nacházejí na náměstí. V úloze z praxe museli vypočítat, kolik dlaždiček o velikosti 400 x 400 mm se vejde na plochu parkoviště. Konečnou zastávkou byl Valdštejnský zámek a zámecký park, kde se žáci dozvěděli o historii zámku, první manufaktuře.

Na nádvoří zámku se žáci seznamovali s pojmem kruh, poloměr, průměr, úhlopříčky ve čtverci. Byl to den o aktivním využívání učiva ze 4. ročníku – sčítání, odčítání přirozených čísel, zaokrouhlování na stovky, tisíce, násobení dvojciferným činitelem, dělení jednociferným dělitelem, kolmice, různoběžky, rovnoběžky, přímky, úsečky, polopřímky, obsah a obvod obrazců, tělesa, geometrické tvary, kruh, průměr, poloměr.

Z pohledu na současné vzdělávání vyplývá potřeba zvýšit zájem dětí o matematiku a přírodní vědy. Učitelé ze ZŠ Komenského v Mostě kombinují tradiční metody a také nové formy práce, při kterých využívají moderní technologie a různé pedagogické postupy, to vše proto, aby učení děti bavilo.

Projektová práce Geometrie v našem městě a okolí učí žáky vnímat matematiku mimo školní prostředí a aplikovat nové poznatky v běžném životě.

Autoři: Lenka Šnejdarová a David Dvořák

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

22/7 / KRIMI / LITVÍNOV - Na dva pofidérní týpky narazil senior u jednoho z litvínovských supermarketů. Neodbytná dvojice vnutila důchodci parfémy a hodinky, pak mu chtěla sebrat peníze.


Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516