VIDEO: Výzva vládě rozděluje Litvínov. Jde o nátlak těžařů na vládu kvůli limitům?

28. září 2015 | 00:40
Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czPohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Most, Litvínov - Tlak na vládu se ze strany některých politiků i podnikatelských sdružení na Mostecku zvyšuje. V říjnu totiž do Ústeckého kraje na výjezdní zasedání přijede vláda, která by měla rozhodovat i o pokračování těžby na Mostecku. Jenže po víkendu se zdá, že o limitech se nakonec rozhodovat ani nebude.

Mělo se rozhodovat v červnu, pak v srpnu, v září a nakonec v říjnu.

Ovšem po aktuálním vyjádření minitra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) v nedělním (27.9.2015) pořadu Otázky Václava Moravce to vypadá, že ani v Ústí nad Labem se v půli října 2015 nebude o limitech hovořit.

Protože těžaři ze Severní energetické vnímají postoj některých ministrů k tomu, aby se případně prolomily limity na lomu Bílina a rozhodnutí o prolomení či neprolomení limitů na lomu ČSA bylo odsunuto až na rok 2020, podařilo se jim prostřednictvím Hospodářské a sociální rady Mostecka podporované městem Most připravit petiční akci Nenecháme se odpískat aneb Neslibuj a konej.

Cílem je prostřednictvím slovní formulace upozorňující "na nedostatek pracovních míst, na nekvalitní zdravotnictví, minimum odborníků nebo na špatný stav silnic v regionu", vytvořit tlak na vládu před jejím příjezdem 19. října 2015 do Ústí nad Labem. Smyslem výzvy je ale vládě sdělit, že podepsaní občané si přejí prolomit těžební limity na lomu ČSA (zbourání Horního Jiřetína), neboť těžba je "jediným správným řešením". Pokud by limity byly zachovány, podle ministra Jana Mládka těžba na lomu ČSA na Litvínovsku skončí v roce 2025.

O výzvu se svedl boj i na čtvrtečním (24.9.2015) zastupitelstvu města Litvínov. Zatímco opozice výzvu podporuje, vedení města ji odmítá.

V rámci litvínovského zastupitelstva proběhla i diskuse o tom, že by vláda měla letos rozhodnout o limitech na lomu ČSA. Ovšem zatímco opozice požaduje limity prolomit, koalice v čele se starostkou Kamilou Bláhovou chce opak.

Výbor pro životní prostředí a limity těžby při litvínovské radnici předložil materiál, ve kterém žádá vládu, aby rozhodla o limitech na lomu ČSA do konce letošního roku, nikoli až v roce 2020. To navrhl ministr Jan Mládek. Zároveň chce po vládě, aby zajistila převod ložisek hnědého uhlí nalézajících se za limity do nebilančních zásob.

ČTĚTE:  Město Most výzvou vládě bojuje za budoucnost regionu

Jezeří bude hostit zajímavou společnost. Akce má podpořit problematiku těžebních limitů

Adrian Javorek, předseda výboru pro životní prostředí a limity těžby (výbor města Litvínov), hovoří na konferenci Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? Podívejte se na video.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž v Mostě škrtil náhodnou chodkyni

Muž v Mostě škrtil náhodnou chodkyni

16/8 / KRIMI / MOST - Těžko uvěřitelný případ se stal v Mostě. Muž tam v noci na neděli škrtil náhodnou chodkyni na sídlišti Výsluní.


Hokejový Most nebude hrát ani druhou ligu. Co bude dál?

Hokejový Most nebude hrát ani druhou ligu. Co bude dál?

6/8 / AKTUALITY / MOST - S hokejovým klubem v Mostě to dopadlo neslavně. Po sestupu z WSM ligy nyní pronikly na světlo světa informace, že severočeský klub nebude hrát ani o patro níže ve druhé lize.


Lipové ulici v Mostě se mají řidiči vyhnout. Začne rekonstrukce

Lipové ulici v Mostě se mají řidiči vyhnout. Začne rekonstrukce

3/8 / AKTUALITY / MOST - Prázdninové opravy pokračují. Tentokrát startuje rekonstrukce zastávky u Kahanu. Ta v Mostě uzavře v jednom směru část Lipové ulice. Přestože budou zajištěny objízdné trasy, magistrát radí řidičům, aby se tomuto úseku raději vyhnuli.


V Mostě budou oblasti, kde úředníci nepřiznají nové doplatky na bydlení

V Mostě budou oblasti, kde úředníci nepřiznají nové doplatky na bydlení

28/7 / AKTUALITY / MOST - Mostecká radnice vymezí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. V praxi to znamená, že v takto vymezených oblastech nebude možné přiznávat nové doplatky na bydlení, a neměli by se tam tudíž stěhovat další sociálně slabí.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516