VIDEO: Výzva vládě rozděluje Litvínov. Jde o nátlak těžařů na vládu kvůli limitům?

28. září 2015 | 00:40
Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czPohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Most, Litvínov - Tlak na vládu se ze strany některých politiků i podnikatelských sdružení na Mostecku zvyšuje. V říjnu totiž do Ústeckého kraje na výjezdní zasedání přijede vláda, která by měla rozhodovat i o pokračování těžby na Mostecku. Jenže po víkendu se zdá, že o limitech se nakonec rozhodovat ani nebude.

Mělo se rozhodovat v červnu, pak v srpnu, v září a nakonec v říjnu.

Ovšem po aktuálním vyjádření minitra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) v nedělním (27.9.2015) pořadu Otázky Václava Moravce to vypadá, že ani v Ústí nad Labem se v půli října 2015 nebude o limitech hovořit.

Protože těžaři ze Severní energetické vnímají postoj některých ministrů k tomu, aby se případně prolomily limity na lomu Bílina a rozhodnutí o prolomení či neprolomení limitů na lomu ČSA bylo odsunuto až na rok 2020, podařilo se jim prostřednictvím Hospodářské a sociální rady Mostecka podporované městem Most připravit petiční akci Nenecháme se odpískat aneb Neslibuj a konej.

Cílem je prostřednictvím slovní formulace upozorňující "na nedostatek pracovních míst, na nekvalitní zdravotnictví, minimum odborníků nebo na špatný stav silnic v regionu", vytvořit tlak na vládu před jejím příjezdem 19. října 2015 do Ústí nad Labem. Smyslem výzvy je ale vládě sdělit, že podepsaní občané si přejí prolomit těžební limity na lomu ČSA (zbourání Horního Jiřetína), neboť těžba je "jediným správným řešením". Pokud by limity byly zachovány, podle ministra Jana Mládka těžba na lomu ČSA na Litvínovsku skončí v roce 2025.

O výzvu se svedl boj i na čtvrtečním (24.9.2015) zastupitelstvu města Litvínov. Zatímco opozice výzvu podporuje, vedení města ji odmítá.

V rámci litvínovského zastupitelstva proběhla i diskuse o tom, že by vláda měla letos rozhodnout o limitech na lomu ČSA. Ovšem zatímco opozice požaduje limity prolomit, koalice v čele se starostkou Kamilou Bláhovou chce opak.

Výbor pro životní prostředí a limity těžby při litvínovské radnici předložil materiál, ve kterém žádá vládu, aby rozhodla o limitech na lomu ČSA do konce letošního roku, nikoli až v roce 2020. To navrhl ministr Jan Mládek. Zároveň chce po vládě, aby zajistila převod ložisek hnědého uhlí nalézajících se za limity do nebilančních zásob.

ČTĚTE:  Město Most výzvou vládě bojuje za budoucnost regionu

Jezeří bude hostit zajímavou společnost. Akce má podpořit problematiku těžebních limitů

Adrian Javorek, předseda výboru pro životní prostředí a limity těžby (výbor města Litvínov), hovoří na konferenci Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? Podívejte se na video.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516