VIDEO: Výzva vládě rozděluje Litvínov. Jde o nátlak těžařů na vládu kvůli limitům?

28. září 2015 | 00:40
Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czPohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Most, Litvínov - Tlak na vládu se ze strany některých politiků i podnikatelských sdružení na Mostecku zvyšuje. V říjnu totiž do Ústeckého kraje na výjezdní zasedání přijede vláda, která by měla rozhodovat i o pokračování těžby na Mostecku. Jenže po víkendu se zdá, že o limitech se nakonec rozhodovat ani nebude.

Mělo se rozhodovat v červnu, pak v srpnu, v září a nakonec v říjnu.

Ovšem po aktuálním vyjádření minitra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) v nedělním (27.9.2015) pořadu Otázky Václava Moravce to vypadá, že ani v Ústí nad Labem se v půli října 2015 nebude o limitech hovořit.

Protože těžaři ze Severní energetické vnímají postoj některých ministrů k tomu, aby se případně prolomily limity na lomu Bílina a rozhodnutí o prolomení či neprolomení limitů na lomu ČSA bylo odsunuto až na rok 2020, podařilo se jim prostřednictvím Hospodářské a sociální rady Mostecka podporované městem Most připravit petiční akci Nenecháme se odpískat aneb Neslibuj a konej.

Cílem je prostřednictvím slovní formulace upozorňující "na nedostatek pracovních míst, na nekvalitní zdravotnictví, minimum odborníků nebo na špatný stav silnic v regionu", vytvořit tlak na vládu před jejím příjezdem 19. října 2015 do Ústí nad Labem. Smyslem výzvy je ale vládě sdělit, že podepsaní občané si přejí prolomit těžební limity na lomu ČSA (zbourání Horního Jiřetína), neboť těžba je "jediným správným řešením". Pokud by limity byly zachovány, podle ministra Jana Mládka těžba na lomu ČSA na Litvínovsku skončí v roce 2025.

O výzvu se svedl boj i na čtvrtečním (24.9.2015) zastupitelstvu města Litvínov. Zatímco opozice výzvu podporuje, vedení města ji odmítá.

V rámci litvínovského zastupitelstva proběhla i diskuse o tom, že by vláda měla letos rozhodnout o limitech na lomu ČSA. Ovšem zatímco opozice požaduje limity prolomit, koalice v čele se starostkou Kamilou Bláhovou chce opak.

Výbor pro životní prostředí a limity těžby při litvínovské radnici předložil materiál, ve kterém žádá vládu, aby rozhodla o limitech na lomu ČSA do konce letošního roku, nikoli až v roce 2020. To navrhl ministr Jan Mládek. Zároveň chce po vládě, aby zajistila převod ložisek hnědého uhlí nalézajících se za limity do nebilančních zásob.

ČTĚTE:  Město Most výzvou vládě bojuje za budoucnost regionu

Jezeří bude hostit zajímavou společnost. Akce má podpořit problematiku těžebních limitů

Adrian Javorek, předseda výboru pro životní prostředí a limity těžby (výbor města Litvínov), hovoří na konferenci Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? Podívejte se na video.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.


Jánský se vrací do Litvínova, Gula zůstává

Jánský se vrací do Litvínova, Gula zůstává

11/7 / HC LITVÍNOV / LITVÍNOV - Po roce se do hokejového Litvínova vrací útočník Peter Jánský. Ten poslední sezónu strávil v prvoligovém Kladně.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516