VIDEO: Výzva vládě rozděluje Litvínov. Jde o nátlak těžařů na vládu kvůli limitům?

28. září 2015 | 00:40
Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czPohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Most, Litvínov - Tlak na vládu se ze strany některých politiků i podnikatelských sdružení na Mostecku zvyšuje. V říjnu totiž do Ústeckého kraje na výjezdní zasedání přijede vláda, která by měla rozhodovat i o pokračování těžby na Mostecku. Jenže po víkendu se zdá, že o limitech se nakonec rozhodovat ani nebude.

Mělo se rozhodovat v červnu, pak v srpnu, v září a nakonec v říjnu.

Ovšem po aktuálním vyjádření minitra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) v nedělním (27.9.2015) pořadu Otázky Václava Moravce to vypadá, že ani v Ústí nad Labem se v půli října 2015 nebude o limitech hovořit.

Protože těžaři ze Severní energetické vnímají postoj některých ministrů k tomu, aby se případně prolomily limity na lomu Bílina a rozhodnutí o prolomení či neprolomení limitů na lomu ČSA bylo odsunuto až na rok 2020, podařilo se jim prostřednictvím Hospodářské a sociální rady Mostecka podporované městem Most připravit petiční akci Nenecháme se odpískat aneb Neslibuj a konej.

Cílem je prostřednictvím slovní formulace upozorňující "na nedostatek pracovních míst, na nekvalitní zdravotnictví, minimum odborníků nebo na špatný stav silnic v regionu", vytvořit tlak na vládu před jejím příjezdem 19. října 2015 do Ústí nad Labem. Smyslem výzvy je ale vládě sdělit, že podepsaní občané si přejí prolomit těžební limity na lomu ČSA (zbourání Horního Jiřetína), neboť těžba je "jediným správným řešením". Pokud by limity byly zachovány, podle ministra Jana Mládka těžba na lomu ČSA na Litvínovsku skončí v roce 2025.

O výzvu se svedl boj i na čtvrtečním (24.9.2015) zastupitelstvu města Litvínov. Zatímco opozice výzvu podporuje, vedení města ji odmítá.

V rámci litvínovského zastupitelstva proběhla i diskuse o tom, že by vláda měla letos rozhodnout o limitech na lomu ČSA. Ovšem zatímco opozice požaduje limity prolomit, koalice v čele se starostkou Kamilou Bláhovou chce opak.

Výbor pro životní prostředí a limity těžby při litvínovské radnici předložil materiál, ve kterém žádá vládu, aby rozhodla o limitech na lomu ČSA do konce letošního roku, nikoli až v roce 2020. To navrhl ministr Jan Mládek. Zároveň chce po vládě, aby zajistila převod ložisek hnědého uhlí nalézajících se za limity do nebilančních zásob.

ČTĚTE:  Město Most výzvou vládě bojuje za budoucnost regionu

Jezeří bude hostit zajímavou společnost. Akce má podpořit problematiku těžebních limitů

Adrian Javorek, předseda výboru pro životní prostředí a limity těžby (výbor města Litvínov), hovoří na konferenci Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? Podívejte se na video.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

24/5 / ŽIVOTNÍ STYL / HORNÍ JIŘETÍN - Žáci ze základní školy v Horním Jiřetíně měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy.


Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / MOST, LITVÍNOV - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i v Mostě nebo Litvínově. Ty jsou dokonce i ve vozech MHD a nezahálejí ani soukromníci.


OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

12/5 / AKTUALITY / MOST - Na centrální mostecké 1. náměstí se v pátek (12.5.2017) odpoledne sjely historické vozy velkých cen z let 1930 až 1965, jež doplnili tuzemští jezdci s továrními speciály i s vozy individuálních konstrukcí. Fanouškům se tak při spanilé jízdě městem představili aktéři závodu The Most Historic Grand Prix, který o víkendu 13. a 14. května 2017 hostí v premiéře mostecký autodrom.


Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

8/5 / SERVIS / MOST - Neuvěřitelných 75 gólů padlo v pěti zápasech sedmého kola DRFG Mostecké ligy. Více jak třetinou k tomu přispěl třetí zápas dne mezi proOFFICE a Atlético Most. Díky dominantnímu výkonu Atlética v tomto utkání pro sebe jeho hráči získali všechna individuální ocenění kola od gólmana, přes střelce a nahrávače, až po bodujícího.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516