VIDEO: Jak v Ústí protestovali horníci a lidé z Horního Jiřetína. Ministr Mládek byl vypískán

19. říjen 2015 | 18:36
Protestující horníci v Ústí nad Labem. Foto: archiv MojeMostecko.czProtestující horníci v Ústí nad Labem. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Ústí n/L., Mostecko - Videoreportáže, ohlasy a komentáře k rozhodnutí vlády na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. Ministři rozhodli prolomit limity na dole Bílina a ponechat stávající stav na lomu ČSA na Mostecku.

Podívejte se na video protestujících před Krajským úřadem Ústeckého kraje:

Jan Paparega (Severočeši Most), primátor Mostu

Z rozhodnutí vlády jsme jednoznačně zklamáni. Ministři, kteří navštívili Mostecko, nás ujišťovali, že vláda letos o prolomení limitů konečně rozhodne, tedy o dole Bílina i dole ČSA. Stávající rozhodnutí s komentářem, že se budoucí vlády budou moci k rozhodnutí o dole ČSA vrátit, považujeme za neochotu řešit a vyřešit letitý problém, který odsouvaly i předchozí vlády. Je to rozhodnutí, kterým musejí být zklamáni jak příznivci, tak odpůrci prolomení těžebních limitů.

Kamila Bláhové (ANO), starostka Litvínova

Vedení města Litvínova vítá dnešní (12. října 2015) rozhodnutí Vlády ČR o zachování limitů na lomu ČSA. Nepodařilo se odvrátit prolomení limitů na dole Bílina, jsme přesto přesvědčeni, že jsme v boji za to, co jsme občanům v našem regionu slíbili, uspěli v mnoha důležitých bodech.

Skvělou zprávou je, že vláda obyvatelům Horního Jiřetína i Černic vysílá jasný signál, že jejich město nezmizí z mapy. Pro občany Litvínova je zase vítězstvím to, že rypadla nebudou těžit hned za městem. Těžba na Bílině se sice prodlužuje o další léta, v tom se vláda rozhodla jinak, než jsme žádali, ale Mariánské Radčice a Braňany dostaly garanci, že jim velkorypadla nepřijedou až pod okna (Mládkův původní návrh byl 330 m od Mariánských Radčic a 170 m od Braňan), a to je určitě velmi pozitivní.

Všechny spoluobčany chci navíc ujistit, že do budoucna budeme nadále trvat na převodu zásob uhlí za limity do nebilančních zásob.

Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu

Jan Rovenský, šéf energetické kampaně Greenpeace ČR

Horní Jiřetín se dnes podařilo zachránit. Lidé z Mariánských Radčic a Braňan dostali záruku, že velkolom Bílina se přiblíží k jejich domovům na 500 metrů, zatímco ministr Mládek navrhoval 330 a 170 metrů. Je to snad důvod k radosti? Pro místní lidi ano. Ale nám ostatním ministři poslali strašnou zprávu: když se to velkým firmám hodí, je vláda připravena porušit cokoliv, co v minulosti slíbila. Dnes jsme se rozloučili s jedním důležitým symbolem polistopadové éry. A to je špatně.

Michal Kučera (TOP 09), poslanec

Vláda přijela do Ústeckého kraje paradoxně proto, aby ukázala, že je jí budoucnost tohoto regionu zcela lhostejná. Pokud by ministři řešili něco jiného, než jak zalátat díry v rozpočtu, nemohli by se rozhodnout byť jen pro částečné prolomení těžebních limitů.

Kraj se zoufale drží těžby a výroby s nízkou přidanou hodnotou místo toho, aby šel cestou využívání nových technologií výroby energie a hledal řešení v investicích do vědy, výzkumu, a také v investicích do lepšího dopravního spojení. Považuji proto za obrovskou chybu dál ničit krajinu. Zmiňované problémy to nevyřeší, jen přinese nové.

Kromě toho, že kabinet nepředstavil žádnou jasnou vizi, jak vyvést Ústecký kraj z agonie, nebyl schopný zaujmout ani jasné stanovisko k těžebním limitům. Jak máme věřit vládě, že zachová limity na dole ČSA, když teď jasně ukázala, že pro ni žádné limity neplatí?  Vláda se navíc rozhodla navýšit úhradu za vytěžené uhlí. Tyto peníze ovšem neskončí v našem kraji, ale v černé díře státního rozpočtu. Vláda se prostě rozhodla Ústecký kraj ve všech směrech vydrancovat.

ČTĚTE: FOTO: Vláda prolomila limity na Bílině. Na ČSA limity zůstávají v platnosti

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

22/7 / KRIMI / LITVÍNOV - Na dva pofidérní týpky narazil senior u jednoho z litvínovských supermarketů. Neodbytná dvojice vnutila důchodci parfémy a hodinky, pak mu chtěla sebrat peníze.


Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516