Tlak na primátora Mostu Jana Paparegu sílí. Kvůli pozemkům jeho otce

28. březen 2017 | 23:04
Jan Paparega. Foto: archiv MojeMostecko.czJan Paparega. Foto: archiv MojeMostecko.cz

MOST - Ostré reakce vyvolala navržená výměna pozemků určených pro budoucí výstavbu bytových a rodinných domů v Mostě. Rozbuškou se stala diskuse nad novým územním plánem města, který má zásadní vliv pro budoucí výstavbu.

Podle návrhu se počítá do roku 2030 s výstavbou rodinných a bytových domů v celkovém počtu 1400 bytů, a to na území města. Konkrétně v oblasti u budoucí rekreační zóny mosteckého jezera. Dále ve Vtelně a u parku Hrabák.

Naopak územní plán ustupuje od možnosti bytové výstavby v lokalitě Rudolice, Střimická výsypka, Na Sadech za Baumaxem.

Poprask vyvolala zejména změna v uvažované bytové zástavbě. Zatímco jedna část majitelů pozemků má podle kritiků i z řad politiků ztratit šanci využít své pozemky pro výstavbu domů, druhá tuto příležitost naopak získá.

Projednávání územního plánu se momentálně stočilo pouze k osobě primátora Mostu Jana Paparegy, a to kvůli jeho otci.

"Pan primátor navrhuje v novém územním plánu statutárního města zrušit určení statisíců metrů čtverečních pozemků pro výstavbu rodinných domků – a to jak mnoha soukromým investorům, tak i na pozemcích města. (...) Obratem ale navrhuje schválení nových pozemků k výstavbě rodinných domků ve Vtelně o celkové výměře 91 179 m2. Vlastníkem těchto pozemků je firma Bestla, jejímž jediným majitelem je Ivan Paparega, otec primátora," uvedlo v tiskovém prohlášení Sdružení Mostečané Mostu (SMM).

Právě SMM se pustilo do ostré kritiky Jana Paparegy. V tiskové zprávě tvrdí, že "pozemky koupil Paparega senior za cca 3 miliony, ale prodá je minimálně za 130 milionů korun."

S tím nesouhlasí primátor města Jan Paparega.

"Je zcela účelovou lží SMM, připustíme-li, že předmětné pozemky budou v novém územním plánu schváleny jako pozemky, na kterých bude možné realizovat zástavbu, budou v budoucnu prodány za částku minimálně 130 milionů korun. Cenu 130 milionů mohou při dané výměře dosáhnout pozemky o hodnotě cca 1 400 Kč /m2, což není ani tržní hodnota zasíťovaných stavebních pozemků, které se v Mostě běžně prodávají. Hodnota pozemků daného charakteru bez infrastruktury (náklady na vybudování na 1m2 činí cca 500-600 Kč) je násobně nižší. Pro orientaci cca 150 - 200 Kč/m2. Toto tvrzení je zcela ubohé, lživé a tendenční se záměrem uvést veřejnost v omyl," reagoval pro MojeMostecko.cz primátor.

Kromě SMM se proti návrhu v územním plánu postavili i Zelení, kteří v rámci jeho projednávání podali připomínky dvojího druhu. Redakci to sdělil Jan Hrubeš, předseda mosteckých Zelených.

Ti poukazují na možný střet zájmů Jana Paparegy.

"Naším cílem není výroba další politické kauzy, ale racionální argumentace, která zdůrazní zájem města při vyhodnocování územního plánu. Na druhou stranu zdůrazňujeme, že je-li v rámci projednávání územního plánu ve střetu zájmu primátor města, musí jako první občan města Mostu předpokládat a snášet mravně přijatelné dotazy ze strany občanů a veřejnosti," uvedli Zelení v prohlášení.

Na to reagoval pro MojeMostecko.cz Jan Paparega. "Nijak nezastírám, že v dané věci, bude-li nový územní plán projednáván v podobě, která byla prezentována při veřejném projednání 20.3.2017, budu mít dle zákona č. 159/2006 Sb. střet zájmů, který jsem v takovém případě povinen nahlásit, což také učiním."

Zároveň však konstatoval. "Skutečnost, že jsem nyní primátorem města ovšem nesmí nijak omezovat mou osobu ani mé rodinné příslušníky a zkracovat je na jejich právech. Na rozdíl od jiných vrcholných politiků naší republiky se nesnažím jakkoliv skrýt nebo zastřít rodinné vazby a zcela transparentně je přiznávám."

SOUVISEJÍCÍ: Územní plán Mostu: Město mění mapu se stavebními pozemky

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.


Jánský se vrací do Litvínova, Gula zůstává

Jánský se vrací do Litvínova, Gula zůstává

11/7 / HC LITVÍNOV / LITVÍNOV - Po roce se do hokejového Litvínova vrací útočník Peter Jánský. Ten poslední sezónu strávil v prvoligovém Kladně.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516