Senioři se sešli se záchranářem, učil je, jak přežít!

9. listopad 2014 | 15:33
Na snímku litvínovský záchranář Martin Štiber při setkání se seniory Foto: MěÚ Litvínov / Městská policie LitvínovNa snímku litvínovský záchranář Martin Štiber při setkání se seniory Foto: MěÚ Litvínov / Městská policie Litvínov

Litvínov - V rámci projektu „Co se děje za dveřmi seniorů(m)“ se konala první beseda. Zúčastnilo se jí 24 seniorů, ze kterých udělala preventistka Městské policie Litvínov Michaela Hejčová své kurýry prevence.

Co se dozvěděli od záchranáře, budou předávat dál svým vrstevníkům.

O události informoval velitel litvínovaské městské policie Zdeněk Urban s tím, že na téma zdravotní indispozice přednášel zdravotnický záchranář Martin Štiber z litvínovské záchranky.

„Setkání seniorů se záchranářem by mělo ozřejmit některé mýty, kterým často věří. Například, že budu platit výjezd, když zavolají záchranku domů, zaplatí za poskytnutí lékařské péče poplatek, který si nemohou dovolit. Připomněli jsme si a ověřili úroveň znalostí první pomoci a uvedli příklady z praxe, jaké problémy záchranná služba řeší,“ říká o akci Michaela Hejčová.

Senioři se například dozvěděli, jak předcházet problémům při zhoršení zdravotního stavu, že je důležité mít dostatek léků, informovat rodinu o svém zdravotním stavu, zajistit si telefonní kontakty na sousedy. V době nemoci umět přivolat pomoc do svého bytu a také poznat, kdy už pomoc skutečně potřebují. Senioři se učili také zásady správného volání na tísňovou linku záchranné služby, dozvěděli se, odkud vyjíždí sanitka. Předvedli, že znají telefonní číslo a umějí ho také zadat do telefonu. Učili se předávat důležité informace.

„Mluvili jsme také o konkrétních příkladech. Co dělat v případě podezření, že soused dlouho nevychází, změnil náhle své zvyky, v místnosti se stále svítí, přestože je den, nikdo nevyvenčil psa a ten doma štěká, zaslechnou slabé volání o pomoc, bouchání do topení. Senioři se v diskuzi ptali, co dělat s dveřmi, které museli záchranáři vykopnout. Kde skončí jejich pes či kočka v případě, že je sanita odveze do nemocnice. Kdo informuje jejich příbuzné,“ prozradila preventistka.

Senioři si také zavzpomínali na své zážitky při řešení krizových situací.

„Zjistili jsme, že někdy se ve stresu zdá, že vnímáme zkresleně časový úsek, během něhož musíme například poskytovat pomoc, čekat na sanitku. V podstatě nás všechny velmi uklidnilo, že záchranná služba u nás funguje, na příkladech z praxe záchranář uváděl různá řešení situací. Společně jsme obhajovali naše postupy, které vedou vždy prioritně k jednomu cíli, pomoci co nejlépe a včas,“ doplnila Michaela Hejčová.

Další beseda je naplánována na čtvrtek 13. listopadu 2014 od 14. hodin ve SDS U Bílého sloupu. Tentokrát se zástupci ústecké pobočky České obchodní inspekce na téma tzv. šmejdi, podvodné praktiky předváděcích akcí.

„Ze všech besed s odborníky připravíme "sborník rad", který budeme šířit dál i díky kurýrům prevence​,“ uzavřela Michale Hejčová.

ČTĚTE: Pod petici za převod mostecké nemocnice se podepsalo 7 tisíc lidí

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

22/7 / KRIMI / LITVÍNOV - Na dva pofidérní týpky narazil senior u jednoho z litvínovských supermarketů. Neodbytná dvojice vnutila důchodci parfémy a hodinky, pak mu chtěla sebrat peníze.


Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516