Senioři se sešli se záchranářem, učil je, jak přežít!

9. listopad 2014 | 15:33
Na snímku litvínovský záchranář Martin Štiber při setkání se seniory Foto: MěÚ Litvínov / Městská policie LitvínovNa snímku litvínovský záchranář Martin Štiber při setkání se seniory Foto: MěÚ Litvínov / Městská policie Litvínov

Litvínov - V rámci projektu „Co se děje za dveřmi seniorů(m)“ se konala první beseda. Zúčastnilo se jí 24 seniorů, ze kterých udělala preventistka Městské policie Litvínov Michaela Hejčová své kurýry prevence.

Co se dozvěděli od záchranáře, budou předávat dál svým vrstevníkům.

O události informoval velitel litvínovaské městské policie Zdeněk Urban s tím, že na téma zdravotní indispozice přednášel zdravotnický záchranář Martin Štiber z litvínovské záchranky.

„Setkání seniorů se záchranářem by mělo ozřejmit některé mýty, kterým často věří. Například, že budu platit výjezd, když zavolají záchranku domů, zaplatí za poskytnutí lékařské péče poplatek, který si nemohou dovolit. Připomněli jsme si a ověřili úroveň znalostí první pomoci a uvedli příklady z praxe, jaké problémy záchranná služba řeší,“ říká o akci Michaela Hejčová.

Senioři se například dozvěděli, jak předcházet problémům při zhoršení zdravotního stavu, že je důležité mít dostatek léků, informovat rodinu o svém zdravotním stavu, zajistit si telefonní kontakty na sousedy. V době nemoci umět přivolat pomoc do svého bytu a také poznat, kdy už pomoc skutečně potřebují. Senioři se učili také zásady správného volání na tísňovou linku záchranné služby, dozvěděli se, odkud vyjíždí sanitka. Předvedli, že znají telefonní číslo a umějí ho také zadat do telefonu. Učili se předávat důležité informace.

„Mluvili jsme také o konkrétních příkladech. Co dělat v případě podezření, že soused dlouho nevychází, změnil náhle své zvyky, v místnosti se stále svítí, přestože je den, nikdo nevyvenčil psa a ten doma štěká, zaslechnou slabé volání o pomoc, bouchání do topení. Senioři se v diskuzi ptali, co dělat s dveřmi, které museli záchranáři vykopnout. Kde skončí jejich pes či kočka v případě, že je sanita odveze do nemocnice. Kdo informuje jejich příbuzné,“ prozradila preventistka.

Senioři si také zavzpomínali na své zážitky při řešení krizových situací.

„Zjistili jsme, že někdy se ve stresu zdá, že vnímáme zkresleně časový úsek, během něhož musíme například poskytovat pomoc, čekat na sanitku. V podstatě nás všechny velmi uklidnilo, že záchranná služba u nás funguje, na příkladech z praxe záchranář uváděl různá řešení situací. Společně jsme obhajovali naše postupy, které vedou vždy prioritně k jednomu cíli, pomoci co nejlépe a včas,“ doplnila Michaela Hejčová.

Další beseda je naplánována na čtvrtek 13. listopadu 2014 od 14. hodin ve SDS U Bílého sloupu. Tentokrát se zástupci ústecké pobočky České obchodní inspekce na téma tzv. šmejdi, podvodné praktiky předváděcích akcí.

„Ze všech besed s odborníky připravíme "sborník rad", který budeme šířit dál i díky kurýrům prevence​,“ uzavřela Michale Hejčová.

ČTĚTE: Pod petici za převod mostecké nemocnice se podepsalo 7 tisíc lidí

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516