Rozpolcený okres na severu. S uhlím, nebo bez uhlí?

5. červen 2015 | 14:45
Debata v Litvínově. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czDebata v Litvínově. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Litvínovsko - Okres na severu, Mostecko a Litvínovsko, se kromě mnoha sociálních problémů musí vyrovnávat i s nejednotnou politickou reprezentací. Její hlas je přitom důležitý pro komunikaci s vládou.

Co ti ze severu vlastně chtějí? Pravděpodobně se ptají ministři v Praze, kteří mají rozhodovat o tom, zda zruší těžební limity na dolu ČSA a Bílina. Rozhodnutí je nově odsunuto o další týdny. Původně se mělo rozhodovat v červnu, pak v červenci a nejnověji až v září 2015.

Co rozhodnutí o limitech znamená pro místní lidi například z Horního Jiřetína, Litvínova a Mostu?

Především jistotu toho, zda se obec na úpatí Krušných hor bude nadále rozvíjet či stagnovat. "Zastánci prolomení limitů sice tvrdí, že Horní Jiřetín se hned bourat nebude, ale pro nás to bude znamenat stavební uzávěru, nedodělaný územní plán, stagnaci a úpadek," řekl na debatě Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Na stejné konferenci pořádané mediální skupinou MediaShow Group v rámci platformy Vize pro Česko (mj. vydavatel MojeMostecko.cz) vystoupila i starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Ta rovněž uvedla, že v případě prolomení limitů se v budoucnu povrchová těžba hnědého uhlí přiblíží na kilometr od Litvínova. "Zastaví nám to rozvoj města. Nebude vůbec fungovat turistický ruch," argumentovala.

Naopak spíše pro prolomení limitů je primátor Mostu Jan Paparega. Jeho hlas jako zástupce velkého města, ve kterém sídlí těžařské firmy jako Czech Coal, Vršanská uhelná nebo Severní energetická, je poměrně významný. Právě Paparega argumentuje nezaměstnaností. "Pokud nebude nadále těžba, ve městě nám vzroste nezaměstnanost na ještě vyšší číslo, než je v současnosti," prohlásil.

Pro prolomení limitů je i poslankyně Poslanecké sněmovny a zastupitelka města Most Hana Aulická Jírovcová. "Argumenty těch, kteří jsou proti prolomení limitů, že rozhodnutím bude likvidace Chemparku a chemických závodů v Záluží, nejsou pravdivé," konstatovala.

Podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta jen v Horním Jiřetíně je okolo 800 pracovních míst. Na to reagoval mostecký primátor Jan Paparega, že 300 pracovních míst jsou v Dolu Centrum.

V následné debatě panelistů s veřejností se "přetřásala" otázka nevhodné skladby obyvatel regionu a potížím přeměny stávajícího průmyslu orientovaném na těžbu na jiný segment. "Sice nyní jednáme s investorem o výstavbě továrny v průmyslové zóně Joseph, ale bavíme se o maximálně 400 pracovních místech. Tím řešíme jen současný stav nezaměstnanosti. V případě utlumení těžby na dolu ČSA nám nezaměstnanost vzroste," varoval Jan Paparega.

Podle starostky Kamily Bláhové argumentace nezaměstanými v případě konce dolu ČSA je lichá. "Region pokračující těžbou na to doplatí více a Litvínov se ocitne na konci světa," reagovala.

Vladimír Buřt navíc připomněl, že těžba uhlí v regionu uzavřením dolu ČSA neskončí. I nadále bude probíhat na okolních dolech. "Nyní se počítá s tím, že těžba by končila až kolem roku 2050," pronesl.

ČTĚTE:  Most a Litvínov hledají k sobě cestu. Začnou spolupracovat?

V Litvínově se koná konference-debata Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne?

Článek je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516