Rozpolcený okres na severu. S uhlím, nebo bez uhlí?

5. červen 2015 | 14:45
Debata v Litvínově. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czDebata v Litvínově. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Litvínovsko - Okres na severu, Mostecko a Litvínovsko, se kromě mnoha sociálních problémů musí vyrovnávat i s nejednotnou politickou reprezentací. Její hlas je přitom důležitý pro komunikaci s vládou.

Co ti ze severu vlastně chtějí? Pravděpodobně se ptají ministři v Praze, kteří mají rozhodovat o tom, zda zruší těžební limity na dolu ČSA a Bílina. Rozhodnutí je nově odsunuto o další týdny. Původně se mělo rozhodovat v červnu, pak v červenci a nejnověji až v září 2015.

Co rozhodnutí o limitech znamená pro místní lidi například z Horního Jiřetína, Litvínova a Mostu?

Především jistotu toho, zda se obec na úpatí Krušných hor bude nadále rozvíjet či stagnovat. "Zastánci prolomení limitů sice tvrdí, že Horní Jiřetín se hned bourat nebude, ale pro nás to bude znamenat stavební uzávěru, nedodělaný územní plán, stagnaci a úpadek," řekl na debatě Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Na stejné konferenci pořádané mediální skupinou MediaShow Group v rámci platformy Vize pro Česko (mj. vydavatel MojeMostecko.cz) vystoupila i starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Ta rovněž uvedla, že v případě prolomení limitů se v budoucnu povrchová těžba hnědého uhlí přiblíží na kilometr od Litvínova. "Zastaví nám to rozvoj města. Nebude vůbec fungovat turistický ruch," argumentovala.

Naopak spíše pro prolomení limitů je primátor Mostu Jan Paparega. Jeho hlas jako zástupce velkého města, ve kterém sídlí těžařské firmy jako Czech Coal, Vršanská uhelná nebo Severní energetická, je poměrně významný. Právě Paparega argumentuje nezaměstnaností. "Pokud nebude nadále těžba, ve městě nám vzroste nezaměstnanost na ještě vyšší číslo, než je v současnosti," prohlásil.

Pro prolomení limitů je i poslankyně Poslanecké sněmovny a zastupitelka města Most Hana Aulická Jírovcová. "Argumenty těch, kteří jsou proti prolomení limitů, že rozhodnutím bude likvidace Chemparku a chemických závodů v Záluží, nejsou pravdivé," konstatovala.

Podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta jen v Horním Jiřetíně je okolo 800 pracovních míst. Na to reagoval mostecký primátor Jan Paparega, že 300 pracovních míst jsou v Dolu Centrum.

V následné debatě panelistů s veřejností se "přetřásala" otázka nevhodné skladby obyvatel regionu a potížím přeměny stávajícího průmyslu orientovaném na těžbu na jiný segment. "Sice nyní jednáme s investorem o výstavbě továrny v průmyslové zóně Joseph, ale bavíme se o maximálně 400 pracovních místech. Tím řešíme jen současný stav nezaměstnanosti. V případě utlumení těžby na dolu ČSA nám nezaměstnanost vzroste," varoval Jan Paparega.

Podle starostky Kamily Bláhové argumentace nezaměstanými v případě konce dolu ČSA je lichá. "Region pokračující těžbou na to doplatí více a Litvínov se ocitne na konci světa," reagovala.

Vladimír Buřt navíc připomněl, že těžba uhlí v regionu uzavřením dolu ČSA neskončí. I nadále bude probíhat na okolních dolech. "Nyní se počítá s tím, že těžba by končila až kolem roku 2050," pronesl.

ČTĚTE:  Most a Litvínov hledají k sobě cestu. Začnou spolupracovat?

V Litvínově se koná konference-debata Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne?

Článek je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

24/5 / ŽIVOTNÍ STYL / HORNÍ JIŘETÍN - Žáci ze základní školy v Horním Jiřetíně měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy.


Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / MOST, LITVÍNOV - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i v Mostě nebo Litvínově. Ty jsou dokonce i ve vozech MHD a nezahálejí ani soukromníci.


OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

12/5 / AKTUALITY / MOST - Na centrální mostecké 1. náměstí se v pátek (12.5.2017) odpoledne sjely historické vozy velkých cen z let 1930 až 1965, jež doplnili tuzemští jezdci s továrními speciály i s vozy individuálních konstrukcí. Fanouškům se tak při spanilé jízdě městem představili aktéři závodu The Most Historic Grand Prix, který o víkendu 13. a 14. května 2017 hostí v premiéře mostecký autodrom.


Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

8/5 / SERVIS / MOST - Neuvěřitelných 75 gólů padlo v pěti zápasech sedmého kola DRFG Mostecké ligy. Více jak třetinou k tomu přispěl třetí zápas dne mezi proOFFICE a Atlético Most. Díky dominantnímu výkonu Atlética v tomto utkání pro sebe jeho hráči získali všechna individuální ocenění kola od gólmana, přes střelce a nahrávače, až po bodujícího.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516