Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20. červenec 2017 | 14:31
Sezení, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comSezení, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.

Pouhé sezení jinde než na určených lavičkách nemůže narušovat veřejný pořádek a nelze jej proto zakazovat. Rozhodl o tom Ústavní soud, který zrušil části vyhlášek dvou severočeských měst Varnsdorfu a Litvínova, jež na veřejném prostranství jinde než na vyhrazených lavičkách zakazovaly sedět.

Litvínov vyhlášku obhajuje tím, že se na veřejném prostranství výrazně snížilo narušování veřejného pořádku, ničení veřejného i soukromého majetku a také konzumace alkoholu i drog.

"Diskutovaná část vyhlášky města Litvínova doposud omezovala pouze činnosti, které narušovaly veřejný pořádek, byly v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku, s ochranou veřejné zeleně a narušovaly estetický vzhled města. Zcela naplňovala představy vedení města i většiny občanů, od kterých přicházelo mnoho podnětů k řešení veřejného pořádku, především ze sociálně vyloučené lokality Litvínov-Janov," uvedlo v reakci vedení města Litvínov.

"Jejím uplatňováním došlo ke zlepšení situace, což potvrzují také dlouhodobé zkušenosti strážníků městské policie. Jejím zrušením se dá očekávat navýšení podnětů od občanů, kterým vadí sezení na místech, odkud je permanentně ruší zvýšený hluk shromážděných osob nebo jim omezuje volný pohyb," konstatovalo vedení radnice.

Podle prohlášení vedení města k zavedení části vyhlášky, která omezuje sezení na veřejném prostranství mimo místa k tomu určená, přistoupilo po dlouhodobých negativních zkušenostech především z lokalit se zvýšeným pohybem závadových osob a na základě podnětů od občanů. "Chtělo tak eliminovat negativní jevy, které narušují občanské soužití," stojí v tiskové zprávě.

"Běžným jevem je například sezení na květináčích, které jsou součástí veřejné zeleně, přičemž dochází k ničení okrasných květin. Schody vedoucí do domu jsou obleženy sedícími osobami a občané nemohou volně procházet. Po upozornění na toto jednání jsou hrubě verbálně uráženi, pokud věc oznámí městské policii, je jim vyhrožováno.  Děti sedí na zábradlí schodišť nebo ochozů, kde hrozí jejich pád z výšky," uvedlo město.

"Rozhodně však vyhláška nezakazuje sedět na veřejnosti, pokud jsou splněny podmínky dané vyhláškou, například sezení na lavičkách a jiných zařízeních, která jsou svou povahou určena k sezení a odpočinku," dodala radnice.

Nálezem Ústavního soudu se bude dále vedení města zabývat a diskutovat se o něm bude i při veřejném jednání zastupitelstva města.

SOUVISEJÍCÍ:  V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž v Mostě škrtil náhodnou chodkyni

Muž v Mostě škrtil náhodnou chodkyni

16/8 / KRIMI / MOST - Těžko uvěřitelný případ se stal v Mostě. Muž tam v noci na neděli škrtil náhodnou chodkyni na sídlišti Výsluní.


Hokejový Most nebude hrát ani druhou ligu. Co bude dál?

Hokejový Most nebude hrát ani druhou ligu. Co bude dál?

6/8 / AKTUALITY / MOST - S hokejovým klubem v Mostě to dopadlo neslavně. Po sestupu z WSM ligy nyní pronikly na světlo světa informace, že severočeský klub nebude hrát ani o patro níže ve druhé lize.


Lipové ulici v Mostě se mají řidiči vyhnout. Začne rekonstrukce

Lipové ulici v Mostě se mají řidiči vyhnout. Začne rekonstrukce

3/8 / AKTUALITY / MOST - Prázdninové opravy pokračují. Tentokrát startuje rekonstrukce zastávky u Kahanu. Ta v Mostě uzavře v jednom směru část Lipové ulice. Přestože budou zajištěny objízdné trasy, magistrát radí řidičům, aby se tomuto úseku raději vyhnuli.


V Mostě budou oblasti, kde úředníci nepřiznají nové doplatky na bydlení

V Mostě budou oblasti, kde úředníci nepřiznají nové doplatky na bydlení

28/7 / AKTUALITY / MOST - Mostecká radnice vymezí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. V praxi to znamená, že v takto vymezených oblastech nebude možné přiznávat nové doplatky na bydlení, a neměli by se tam tudíž stěhovat další sociálně slabí.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516