Ostravské kaly na skládce Celio u Litvínova již nejsou monitorovány jako dříve

21. srpen 2015 | 14:36
Cementárna v Čížkovicích. Foto: archiv MojeMosteckoczCementárna v Čížkovicích. Foto: archiv MojeMosteckocz

Litvínov, Čížkovice /EXKLUZIVNĚ/ - V tichosti Krajský úřad Ústeckého kraje změnil podmínky měření tzv. ostravských kalů uložených na skládce Celio u Litvínova. Nebezpečný odpad se z Mostecka vozí do Čížkovic u Lovosic, kde se spaluje v cementárně. V Ostravě je dalších zhruba 100 tisíc tun kalů a oficiálně se neví, kde skončí.

Velká ekologická kauza z let 2011 a 2012 má pokračování. Ostravské kaly, které se navozily z Ostravy na Litvínovsko, a odtud míří nákladními vozy po silnici I/15 přes Třebívlice, Podsedice, Třebenice až do Čížkovic, jsou uloženy na skládce Celio. Kvůli tlaku veřejnosti Ústecký kraj přikročil ke čtvrtletnímu měření uloženého nebezpečného odpadu.

Ovšem to se v tichosti změnilo. Na dotaz České televize, zda by televizní štáb se mohl jet na skládku podívat, mluvčí kraje Lucie Dosedělová neodpověděla.

K tématu jen sdělila: "Vzhledem k neměnné kvalitě kalů uskladněných na Skládce Celio, která byla pravidelně ověřována v letech 2012 a 2013, bylo od čtvrtletního odebírání vzorků upuštěno s tím, že v roce 2014 byly kaly vzorkovány v intervalu jedenkrát za půl roku.  Nejbližší další vzorkování je tedy plánováno na podzim letošního roku, přesný termín ale ještě nebyl zatím stanoven."

Tato "várka" kalů má být spálena v čížkovické cementárně do roku 2017. Ovšem v Ostravě čeká další obdobné množství. Kde skončí, nebylo ještě oficiálně rozhodnuto. Hovoří se však opět o stejném modelu - navozit je do Litvínova a spalovat v cementárně. Obdobný scénář by prodloužil spalování o dalších pět let na celkovou dobu okolo deseti roků.

ČTĚTE:  Kauza ostravské kaly. Najděte si jiný kraj, vzkazuje vládě hejtman Bubeníček

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / MOST, LITVÍNOV - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i v Mostě nebo Litvínově. Ty jsou dokonce i ve vozech MHD a nezahálejí ani soukromníci.


OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

12/5 / AKTUALITY / MOST - Na centrální mostecké 1. náměstí se v pátek (12.5.2017) odpoledne sjely historické vozy velkých cen z let 1930 až 1965, jež doplnili tuzemští jezdci s továrními speciály i s vozy individuálních konstrukcí. Fanouškům se tak při spanilé jízdě městem představili aktéři závodu The Most Historic Grand Prix, který o víkendu 13. a 14. května 2017 hostí v premiéře mostecký autodrom.


Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

8/5 / SERVIS / MOST - Neuvěřitelných 75 gólů padlo v pěti zápasech sedmého kola DRFG Mostecké ligy. Více jak třetinou k tomu přispěl třetí zápas dne mezi proOFFICE a Atlético Most. Díky dominantnímu výkonu Atlética v tomto utkání pro sebe jeho hráči získali všechna individuální ocenění kola od gólmana, přes střelce a nahrávače, až po bodujícího.


Byty v Mostě jsou prý zamořeny štěnicemi. Až 60 procent, odhaduje mluvčí SBD Krušnohor

Byty v Mostě jsou prý zamořeny štěnicemi. Až 60 procent, odhaduje mluvčí SBD Krušnohor

27/4 / AKTUALITY / MOST - Most má problém se štěnicemi. Zamořeno je až 60 procent domů města, uvedl web Českého rozhlasu Sever s odkazem na MF Dnes. Ta cituje mluvčího SBD Krušnohor Petra Prokeše.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516