Mládek už ví, jak bude hlasovat. Pokud padnou limity, do hry se vrátí vyvlastňování

29. červen 2015 | 12:42
Jan Mládek. Foto: archiv MojeMostecko.czJan Mládek. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Mostecko, Ústí n/L. - Už ví, jak bude hlasovat o limitech. Ví to i premiér. Veřejnost se to ale má dozvědět až za pár dní. V Ústí nad Labem to prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Institut vyvlastňování do horního zákona se opět dostane do hry," nastínil další možný vývoj osudu Horního Jiřetína.

"Kdybych byl ministrem životního prostředí, byl bych jistě proti prolamování limitů," reagoval Jan Mládek před krajskými zastupiteli. Do Ústí nad Labem přijel v pondělí (29.6.2015) proto, aby popsal, jaké kroky vláda učinila v rámci přípravy energetické koncepce. Její součástí je i těžba uhlí.

V rámci energetického mixu Česka má činit zhruba do 15 procent. Ministr naznačil, že komplikovaná situace je především na Ostravsku, kde se v řádu měsíců čeká radikální zlom - masivní útlum těžby černého uhlí díky vzrůstajícím spekulacím o prodeji společnosti OKD.

Na druhé straně, na Sokolovsku, by měla pokračovat těžba hnědého uhlí až do roku 2040 oproti dosud uváděnému konci těžby po roce 2020. "To také výrazně mění situaci," konstatoval ministr.

V případě Mostecka ministr Mládek uvedl nové zjištění. I v případě zachování současných limitů je možné z lomů ČSA a Bílina vytěžit více uhlí, než se dosud uvádělo. Navíc pro teplárny je podle ministra důležité uhlí zejména z dolu Bílina. V případě lomu ČSA je tomu jinak.

Jan Mládek na dotaz MojeMostecko.cz potvrdil, že v případě prolomení limitů bude pravděpodobně následovat další krok, a to snaha vrátit do horního zákona institut vyvlastňování. "To, že by se těžařská společnost dohodla se všemi majiteli nemovitostí, je nereálné. V Horním Jiřetíně vlastní nemovitosti i ekologické organizace," řekl.

Podle ministra se otevřením horního zákona, např. v případě snahy získat více peněz z poplatků za dobývání nerostu od těžařských společností dostane do hry vyvlastňování. Příslušnou novelu může navrhnout jakýkoliv poslanec.

"Například saský ministerský předseda Stanislaw Tillich mi řekl, že obdobný problém řeší s dvěma vesnicemi v Lužici, kde má dojít k rozšíření povrchové těžby. Lidé se s těžaři domluvili na kompenzaci a finančním vyrovnání, neboť v Německu je možné vyvlastňovat. A to riziko na konci procesu pro majitele nemovitostí bylo," popsal Jan Mládek situaci ve východním Německu.

PŘIPRAVUJEME EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S MINISTREM JANEM MLÁDKEM NA MOJEMOSTECKO.CZ

ČTĚTE:  Těžaři ze Severní energetické stupňují tlak na obyvatele Horního Jiřetína

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

22/7 / KRIMI / LITVÍNOV - Na dva pofidérní týpky narazil senior u jednoho z litvínovských supermarketů. Neodbytná dvojice vnutila důchodci parfémy a hodinky, pak mu chtěla sebrat peníze.


Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516