Litoměřice ani Ústí nad Labem nepodpoří Horní Jiřetín. Jak by dopadlo krajské referendum?

5. březen 2015 | 15:30
Protestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czProtestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Litvínovsko - V případném krajském referendu o prolomení limitů těžby a tím pádem likvidaci Horního Jiřetína se samosprávy na Litvínovsku nemohou spolehnout na podporu ostatních měst v Ústeckém kraji. Ukázalo to hlasování zastupitelstev v Ústí nad Labem i Litoměřicích.

Přestože radní města Ústí nad Labem vyslovili souhlas se zachováním současného stavu, kdy limity těžby končí před Horním Jiřetínem, nakonec překladatelé deklarace u zastupitelů neuspěli. Obdobné to bylo v Litoměřicích.

Litoměřické mimořádné zastupitelstvo (26.2.2015) řešilo i návrh Strany zelených, kterým měla být podpořena deklarace proti snaze prolomit územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Prolomením by byl nejvíce ohrožen Horní Jiřetín a znamenalo by to praktický zánik tohoto města.

Nevůle většiny zastupitelů se objevila hned na začátku jednání, kdy zastupitel z ODS navrhl stažení bodu z programu jednání. To schváleno nebylo.  Ale na schválení navrženého usnesení stejně vůbec nedošlo, neboť zastupitel KSČM dal protinávrh, který schválen byl. Ten se však proti snaze prolomení limitů nijak nevymezuje a omezil se na konstatování, že litoměřičtí zastupitelé podporují diskuzi k tématu, ale oni se za kompetentní k tomu nepovažují.

"Jsem postojem našeho zastupitelstva zklamaný. Argumenty o tom, že nejsme příslušní jednat a netýká se nás to, jsem se snažil vyvrátit. Morálně podporujeme Tibet vyvěšením jeho vlajky na radnici. Je to obdobná podpora, která měla být vyjádřena i obyvatelům a radnici Horního Jiřetína. Dále jsem  vysvětloval, že prolomení limitů těžby uhlí bude mít dopad i na naše město. Například z hlediska cestovního ruchu v Ústeckém kraji, kam Litoměřice patří," uvedl pro MojeMostecko.cz Petr Panaš z litoměřické Strany zelených.

Politici často hovoří o možném konání krajského referenda, ve kterém by se vyjadřovali obyvatelé Ústeckého kraje k otázce prolomení těžebních limitů. K tomu se negativně staví jak primátor Mostu, tak starostka Litvínova.

"Občané by měli mít právo se k závažným otázkám, které se jich přímo týkají, vyjádřit. S krajským referendem však nesouhlasím. Lidé z druhého konce Ústeckého kraje o tom, jak se žije vedle povrchového dolu nic neví. Není proto důvod se jich ptát," uvedla pro MojeMostecko.cz starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO).

"Krajské referendum za určitých podmínek je na místě. Avšak nedomnívám se, že tohle je ta správná situace pro krajské referendum. Protože tato problematika se skutečně nedotýká třeba Ústí nad Labem, Děčína," řekl primátor Mostu Jan Paparega.

ČTĚTE: Primátor Jan Paparega chce, aby vláda zasedala v Mostě

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

24/5 / ŽIVOTNÍ STYL / HORNÍ JIŘETÍN - Žáci ze základní školy v Horním Jiřetíně měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy.


Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / MOST, LITVÍNOV - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i v Mostě nebo Litvínově. Ty jsou dokonce i ve vozech MHD a nezahálejí ani soukromníci.


OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

12/5 / AKTUALITY / MOST - Na centrální mostecké 1. náměstí se v pátek (12.5.2017) odpoledne sjely historické vozy velkých cen z let 1930 až 1965, jež doplnili tuzemští jezdci s továrními speciály i s vozy individuálních konstrukcí. Fanouškům se tak při spanilé jízdě městem představili aktéři závodu The Most Historic Grand Prix, který o víkendu 13. a 14. května 2017 hostí v premiéře mostecký autodrom.


Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

8/5 / SERVIS / MOST - Neuvěřitelných 75 gólů padlo v pěti zápasech sedmého kola DRFG Mostecké ligy. Více jak třetinou k tomu přispěl třetí zápas dne mezi proOFFICE a Atlético Most. Díky dominantnímu výkonu Atlética v tomto utkání pro sebe jeho hráči získali všechna individuální ocenění kola od gólmana, přes střelce a nahrávače, až po bodujícího.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516