Litoměřice ani Ústí nad Labem nepodpoří Horní Jiřetín. Jak by dopadlo krajské referendum?

5. březen 2015 | 15:30
Protestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czProtestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Litvínovsko - V případném krajském referendu o prolomení limitů těžby a tím pádem likvidaci Horního Jiřetína se samosprávy na Litvínovsku nemohou spolehnout na podporu ostatních měst v Ústeckém kraji. Ukázalo to hlasování zastupitelstev v Ústí nad Labem i Litoměřicích.

Přestože radní města Ústí nad Labem vyslovili souhlas se zachováním současného stavu, kdy limity těžby končí před Horním Jiřetínem, nakonec překladatelé deklarace u zastupitelů neuspěli. Obdobné to bylo v Litoměřicích.

Litoměřické mimořádné zastupitelstvo (26.2.2015) řešilo i návrh Strany zelených, kterým měla být podpořena deklarace proti snaze prolomit územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Prolomením by byl nejvíce ohrožen Horní Jiřetín a znamenalo by to praktický zánik tohoto města.

Nevůle většiny zastupitelů se objevila hned na začátku jednání, kdy zastupitel z ODS navrhl stažení bodu z programu jednání. To schváleno nebylo.  Ale na schválení navrženého usnesení stejně vůbec nedošlo, neboť zastupitel KSČM dal protinávrh, který schválen byl. Ten se však proti snaze prolomení limitů nijak nevymezuje a omezil se na konstatování, že litoměřičtí zastupitelé podporují diskuzi k tématu, ale oni se za kompetentní k tomu nepovažují.

"Jsem postojem našeho zastupitelstva zklamaný. Argumenty o tom, že nejsme příslušní jednat a netýká se nás to, jsem se snažil vyvrátit. Morálně podporujeme Tibet vyvěšením jeho vlajky na radnici. Je to obdobná podpora, která měla být vyjádřena i obyvatelům a radnici Horního Jiřetína. Dále jsem  vysvětloval, že prolomení limitů těžby uhlí bude mít dopad i na naše město. Například z hlediska cestovního ruchu v Ústeckém kraji, kam Litoměřice patří," uvedl pro MojeMostecko.cz Petr Panaš z litoměřické Strany zelených.

Politici často hovoří o možném konání krajského referenda, ve kterém by se vyjadřovali obyvatelé Ústeckého kraje k otázce prolomení těžebních limitů. K tomu se negativně staví jak primátor Mostu, tak starostka Litvínova.

"Občané by měli mít právo se k závažným otázkám, které se jich přímo týkají, vyjádřit. S krajským referendem však nesouhlasím. Lidé z druhého konce Ústeckého kraje o tom, jak se žije vedle povrchového dolu nic neví. Není proto důvod se jich ptát," uvedla pro MojeMostecko.cz starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO).

"Krajské referendum za určitých podmínek je na místě. Avšak nedomnívám se, že tohle je ta správná situace pro krajské referendum. Protože tato problematika se skutečně nedotýká třeba Ústí nad Labem, Děčína," řekl primátor Mostu Jan Paparega.

ČTĚTE: Primátor Jan Paparega chce, aby vláda zasedala v Mostě

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516