Kauza mostecký převrat 2015: Lákat přeběhlíka není trestné, Zelenka je obviněn

8. duben 2016 | 22:04
Magistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.czMagistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Most - Politická turbulence v září 2015 na mosteckém magistrátu má po půl roce pokračování. Politická korupce se neuskutečnila, usoudila policie. Avšak podle ní se Jiří Zelenka (Severočeši Most) dopustil pomluvy a obvinila ho. Trestní oznámení podala opoziční zastupitelka Berenika Peštová (ANO).

Pro běžného občana Mostu jsou politické hrátky na magistrátu nezajímavé. Těžko se totiž v nich lze vyznat.

Po půl roce, v okamžiku, kdy Jiří Zelenka oznámil rezignaci na post zastupitele a radního, se do médií dostaly informace o aktuálním vývoji kauzy, která vypukla v září 2015. V té době se rozpadla koalice Severočeši Most s ANO a KSČM. Od té doby v zastupitelstvu je vytvořena koalice Severočeši Most, ODS a ČSSD.

Jenže v říjnu 2015 to vypadalo, že by koalici mohly vytvořit jiné subjekty, třeba Sdružení Mostečané Mostu s ANO či KSČM. Tomu "zabránila" tajná nahrávka, která byla pořízena při politickém vyjednávání.

V něm zazněla i nabídka pro zastupitele Jiřího Švába (Severočeši Most), který mohl zajistit důležitý 24. hlas.

Tři zastupitelé Jan Schiller (ANO), Jan Syrový (Mostečané Mostu) a Adolf Sigmund (KSČM) se pokusili získat potřebnou podporu pro nově vznikající koalici nákupem hlasů. Jiřímu Švábovi, který se dostal do tíživé životní situace, nabídli výměnou za politickou podporu funkce i bydlení.

Nahrávka se dostala na veřejnost a jako první ji zveřejnil Mostecký deník. Do redakce ji donesl Jiří Zelenka, který to přiznal. A v rozhovorech, které na toto téma médiím poskytl, naznačil, že za kauzou stojí zastupitelka za ANO Berenika Peštová, která je zároveň náměstkyní na ministerstvu životního prostředí. Ta na Zelenku za jeho slova podala trestní oznámení.

A jaký je vývoj? Podle webu Neovlivni.cz policie "tajnou nahrávku" odložila s tím, že ke korupčnímu jednání nedošlo. Naopak situaci označila za běžné politické vyjednávání.

Avšak nakonec policie obvinila Jiřího Zelenku za pomluvu. Pikantní je, že obvinění z trestného činu pomluvy u politiků není obvyklé, zvláště, pokud proti sobě stojí dva aktivní politici.

Jaké jsou ohlasy?

"Mohu potvrdit, že ve věci pomluvy bylo sděleno obvinění a je vedeno trestní řízení," uvedla pro Neovlivni.cz mostecká žalobkyně Katarína Danková.

Vyjádřit se odmítl Jiří Zelenka a sdílná nebyla ani Berenika Peštová. "Mám pouze informaci, že trestní stíhání bylo zahájeno a já jsem v dané věci vedena jako poškozená," řekla serveru Neovlivni.cz.

ČTĚTE:  Severočech Jiří Zelenka si vysloužil trestní oznámení od Bereniky Peštové z ANO

Politici-podnikatelé bojují o vliv a lokální média tomu napomáhají

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516