Kauza mostecký převrat 2015: Lákat přeběhlíka není trestné, Zelenka je obviněn

8. duben 2016 | 22:04
Magistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.czMagistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Most - Politická turbulence v září 2015 na mosteckém magistrátu má po půl roce pokračování. Politická korupce se neuskutečnila, usoudila policie. Avšak podle ní se Jiří Zelenka (Severočeši Most) dopustil pomluvy a obvinila ho. Trestní oznámení podala opoziční zastupitelka Berenika Peštová (ANO).

Pro běžného občana Mostu jsou politické hrátky na magistrátu nezajímavé. Těžko se totiž v nich lze vyznat.

Po půl roce, v okamžiku, kdy Jiří Zelenka oznámil rezignaci na post zastupitele a radního, se do médií dostaly informace o aktuálním vývoji kauzy, která vypukla v září 2015. V té době se rozpadla koalice Severočeši Most s ANO a KSČM. Od té doby v zastupitelstvu je vytvořena koalice Severočeši Most, ODS a ČSSD.

Jenže v říjnu 2015 to vypadalo, že by koalici mohly vytvořit jiné subjekty, třeba Sdružení Mostečané Mostu s ANO či KSČM. Tomu "zabránila" tajná nahrávka, která byla pořízena při politickém vyjednávání.

V něm zazněla i nabídka pro zastupitele Jiřího Švába (Severočeši Most), který mohl zajistit důležitý 24. hlas.

Tři zastupitelé Jan Schiller (ANO), Jan Syrový (Mostečané Mostu) a Adolf Sigmund (KSČM) se pokusili získat potřebnou podporu pro nově vznikající koalici nákupem hlasů. Jiřímu Švábovi, který se dostal do tíživé životní situace, nabídli výměnou za politickou podporu funkce i bydlení.

Nahrávka se dostala na veřejnost a jako první ji zveřejnil Mostecký deník. Do redakce ji donesl Jiří Zelenka, který to přiznal. A v rozhovorech, které na toto téma médiím poskytl, naznačil, že za kauzou stojí zastupitelka za ANO Berenika Peštová, která je zároveň náměstkyní na ministerstvu životního prostředí. Ta na Zelenku za jeho slova podala trestní oznámení.

A jaký je vývoj? Podle webu Neovlivni.cz policie "tajnou nahrávku" odložila s tím, že ke korupčnímu jednání nedošlo. Naopak situaci označila za běžné politické vyjednávání.

Avšak nakonec policie obvinila Jiřího Zelenku za pomluvu. Pikantní je, že obvinění z trestného činu pomluvy u politiků není obvyklé, zvláště, pokud proti sobě stojí dva aktivní politici.

Jaké jsou ohlasy?

"Mohu potvrdit, že ve věci pomluvy bylo sděleno obvinění a je vedeno trestní řízení," uvedla pro Neovlivni.cz mostecká žalobkyně Katarína Danková.

Vyjádřit se odmítl Jiří Zelenka a sdílná nebyla ani Berenika Peštová. "Mám pouze informaci, že trestní stíhání bylo zahájeno a já jsem v dané věci vedena jako poškozená," řekla serveru Neovlivni.cz.

ČTĚTE:  Severočech Jiří Zelenka si vysloužil trestní oznámení od Bereniky Peštové z ANO

Politici-podnikatelé bojují o vliv a lokální média tomu napomáhají

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

24/5 / ŽIVOTNÍ STYL / HORNÍ JIŘETÍN - Žáci ze základní školy v Horním Jiřetíně měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy.


Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / MOST, LITVÍNOV - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i v Mostě nebo Litvínově. Ty jsou dokonce i ve vozech MHD a nezahálejí ani soukromníci.


OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

12/5 / AKTUALITY / MOST - Na centrální mostecké 1. náměstí se v pátek (12.5.2017) odpoledne sjely historické vozy velkých cen z let 1930 až 1965, jež doplnili tuzemští jezdci s továrními speciály i s vozy individuálních konstrukcí. Fanouškům se tak při spanilé jízdě městem představili aktéři závodu The Most Historic Grand Prix, který o víkendu 13. a 14. května 2017 hostí v premiéře mostecký autodrom.


Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

8/5 / SERVIS / MOST - Neuvěřitelných 75 gólů padlo v pěti zápasech sedmého kola DRFG Mostecké ligy. Více jak třetinou k tomu přispěl třetí zápas dne mezi proOFFICE a Atlético Most. Díky dominantnímu výkonu Atlética v tomto utkání pro sebe jeho hráči získali všechna individuální ocenění kola od gólmana, přes střelce a nahrávače, až po bodujícího.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516