Kauza mostecký převrat 2015: Lákat přeběhlíka není trestné, Zelenka je obviněn

8. duben 2016 | 22:04
Magistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.czMagistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Most - Politická turbulence v září 2015 na mosteckém magistrátu má po půl roce pokračování. Politická korupce se neuskutečnila, usoudila policie. Avšak podle ní se Jiří Zelenka (Severočeši Most) dopustil pomluvy a obvinila ho. Trestní oznámení podala opoziční zastupitelka Berenika Peštová (ANO).

Pro běžného občana Mostu jsou politické hrátky na magistrátu nezajímavé. Těžko se totiž v nich lze vyznat.

Po půl roce, v okamžiku, kdy Jiří Zelenka oznámil rezignaci na post zastupitele a radního, se do médií dostaly informace o aktuálním vývoji kauzy, která vypukla v září 2015. V té době se rozpadla koalice Severočeši Most s ANO a KSČM. Od té doby v zastupitelstvu je vytvořena koalice Severočeši Most, ODS a ČSSD.

Jenže v říjnu 2015 to vypadalo, že by koalici mohly vytvořit jiné subjekty, třeba Sdružení Mostečané Mostu s ANO či KSČM. Tomu "zabránila" tajná nahrávka, která byla pořízena při politickém vyjednávání.

V něm zazněla i nabídka pro zastupitele Jiřího Švába (Severočeši Most), který mohl zajistit důležitý 24. hlas.

Tři zastupitelé Jan Schiller (ANO), Jan Syrový (Mostečané Mostu) a Adolf Sigmund (KSČM) se pokusili získat potřebnou podporu pro nově vznikající koalici nákupem hlasů. Jiřímu Švábovi, který se dostal do tíživé životní situace, nabídli výměnou za politickou podporu funkce i bydlení.

Nahrávka se dostala na veřejnost a jako první ji zveřejnil Mostecký deník. Do redakce ji donesl Jiří Zelenka, který to přiznal. A v rozhovorech, které na toto téma médiím poskytl, naznačil, že za kauzou stojí zastupitelka za ANO Berenika Peštová, která je zároveň náměstkyní na ministerstvu životního prostředí. Ta na Zelenku za jeho slova podala trestní oznámení.

A jaký je vývoj? Podle webu Neovlivni.cz policie "tajnou nahrávku" odložila s tím, že ke korupčnímu jednání nedošlo. Naopak situaci označila za běžné politické vyjednávání.

Avšak nakonec policie obvinila Jiřího Zelenku za pomluvu. Pikantní je, že obvinění z trestného činu pomluvy u politiků není obvyklé, zvláště, pokud proti sobě stojí dva aktivní politici.

Jaké jsou ohlasy?

"Mohu potvrdit, že ve věci pomluvy bylo sděleno obvinění a je vedeno trestní řízení," uvedla pro Neovlivni.cz mostecká žalobkyně Katarína Danková.

Vyjádřit se odmítl Jiří Zelenka a sdílná nebyla ani Berenika Peštová. "Mám pouze informaci, že trestní stíhání bylo zahájeno a já jsem v dané věci vedena jako poškozená," řekla serveru Neovlivni.cz.

ČTĚTE:  Severočech Jiří Zelenka si vysloužil trestní oznámení od Bereniky Peštové z ANO

Politici-podnikatelé bojují o vliv a lokální média tomu napomáhají

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž v Mostě škrtil náhodnou chodkyni

Muž v Mostě škrtil náhodnou chodkyni

16/8 / KRIMI / MOST - Těžko uvěřitelný případ se stal v Mostě. Muž tam v noci na neděli škrtil náhodnou chodkyni na sídlišti Výsluní.


Hokejový Most nebude hrát ani druhou ligu. Co bude dál?

Hokejový Most nebude hrát ani druhou ligu. Co bude dál?

6/8 / AKTUALITY / MOST - S hokejovým klubem v Mostě to dopadlo neslavně. Po sestupu z WSM ligy nyní pronikly na světlo světa informace, že severočeský klub nebude hrát ani o patro níže ve druhé lize.


Lipové ulici v Mostě se mají řidiči vyhnout. Začne rekonstrukce

Lipové ulici v Mostě se mají řidiči vyhnout. Začne rekonstrukce

3/8 / AKTUALITY / MOST - Prázdninové opravy pokračují. Tentokrát startuje rekonstrukce zastávky u Kahanu. Ta v Mostě uzavře v jednom směru část Lipové ulice. Přestože budou zajištěny objízdné trasy, magistrát radí řidičům, aby se tomuto úseku raději vyhnuli.


V Mostě budou oblasti, kde úředníci nepřiznají nové doplatky na bydlení

V Mostě budou oblasti, kde úředníci nepřiznají nové doplatky na bydlení

28/7 / AKTUALITY / MOST - Mostecká radnice vymezí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. V praxi to znamená, že v takto vymezených oblastech nebude možné přiznávat nové doplatky na bydlení, a neměli by se tam tudíž stěhovat další sociálně slabí.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516