GRAFIKA. Od ledna 2015 se mění autobusové linky na Mostecku a Litvínovsku

29. říjen 2014 | 02:23
Autobus v Mostě. Foto: archiv MojeMostecko.czAutobus v Mostě. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Mostecko, Litvínovsko - Velké změny čekají na cestující v oblasti Mostecka a Litvínovska. V regionu budou jezdit nové meziměstské autobusy, mění se jízdní řády i trasování některých linek. Vše od 1. ledna 2015.

V rámci příměstské dopravy mezi městy Most a Litvínov je dopravcem Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova (tabulka 1). Tato služba nebude zajišťována na základě výběrového řízení, nebo smluvním vztahem s dopravcem, ale prostřednictvím smlouvy uzavřené mezi Ústeckým krajem s městy Most a Litvínov.

Výhoda tohoto systému je, že linky z okolí primárně navazují na ostatní síť městské dopravy. V menší míře však existuje i vazba na linkovou dopravu a železnici.

Výše jízdného bude prozatím dle tarifu městské dopravy vyhlášené dopravcem. Ten bude částečně upraven tak, aby zohledňoval vzdálenost některých obsluhovaných lokalit. Zároveň probíhají jednání v přípravě na užší tarifní spolupráci a možnost využívání systému zónově relačního tarifu Dopravy Ústeckého kraje.

V oblasti Litvínov – Bílina bude dopravu zajišťovat společnost ČSAD Slaný (tabulka 2), a to až do roku 2024.

Proč se mění stávající linky a jízdní řády? Součástí výběru nového dopravce bylo i vyhodnocení stávajícího provozu. Změny reagují na vývoj poptávky po přepravě, která se postupem času mění, a zároveň vytvářejí na dalších 10 let stabilitu v linkové dopravě. Cílem Dopravy Ústeckého kraje je zajistit spojení nejen do škol, zaměstnání, úřadů či k lékaři, ale také za volnočasovými aktivitami. Na Litvínovsku, ale i z Bíliny se významně rozšíří možnost přepravy jízdního kola.

Každá dopravní oblast je vlastně jen dílkem navzájem propojeného celku Dopravy Ústeckého kraje. Z každé oblasti se nějakou linkou přesahuje do sousední oblasti a více oblastí najednou spojují železniční linky. Oblast Litvínov Bílina má významné vazby na Teplicko  a dosahuje až k Ústecku včetně napojení na regionální i dálkovou železniční dopravou.

Od 1.1.2015 se mění také způsob odbavování cestujících. Přechází se na takzvaně zónově relační tarif, který cestujícím umožní v rámci Ústeckého kraje využívat výhod přestupního a časového tarifu. Pro cestujícího se zjednoduší odbavování (postačí znát z které obce do které pojede) a na jednu jízdenku bude možné jet například z Litvínova do Ústí nad Labem i přesto, že se bude přestupovat v Chlumci.

Pravidelní cestující si pro změnu budou moci předplatit časové jízdné na pravidelné cesty do zaměstnání nebo do škol, které bude výhodnější oproti každodenní jednotlivé platbě u řidiče.

Nosičem zónově relačního tarifu Dopravy Ústeckého kraje bude bezkontaktní čipová karta. V případě měst probíhají jednání o tarifní spolupráci mezi linkovou a městskou dopravou.  O novém tarifu budeme cestující podrobně informovat v rámci kampaně před zahájením provozu.

Výběrové řízení v oblasti Mostecká pánev vyhrála společnost Autobusy Karlovy Var, která na uvedených linkách (tabulka 3) bude zajišťovat provoz do roku 2024.

Mostecká pánev je unikátní v tom, že ji obklopuje 6 dalších dopravních oblastí a zasahuje sem i příměstská doprava Mostu a Litvínova. Sama o sobě má malé množství linek, ale je významně obsluhována právě linkami z okolních oblastí.

Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 3
Tabulka 3


Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

22/7 / KRIMI / LITVÍNOV - Na dva pofidérní týpky narazil senior u jednoho z litvínovských supermarketů. Neodbytná dvojice vnutila důchodci parfémy a hodinky, pak mu chtěla sebrat peníze.


Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516