GRAFIKA. Od ledna 2015 se mění autobusové linky na Mostecku a Litvínovsku

29. říjen 2014 | 02:23
Autobus v Mostě. Foto: archiv MojeMostecko.czAutobus v Mostě. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Mostecko, Litvínovsko - Velké změny čekají na cestující v oblasti Mostecka a Litvínovska. V regionu budou jezdit nové meziměstské autobusy, mění se jízdní řády i trasování některých linek. Vše od 1. ledna 2015.

V rámci příměstské dopravy mezi městy Most a Litvínov je dopravcem Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova (tabulka 1). Tato služba nebude zajišťována na základě výběrového řízení, nebo smluvním vztahem s dopravcem, ale prostřednictvím smlouvy uzavřené mezi Ústeckým krajem s městy Most a Litvínov.

Výhoda tohoto systému je, že linky z okolí primárně navazují na ostatní síť městské dopravy. V menší míře však existuje i vazba na linkovou dopravu a železnici.

Výše jízdného bude prozatím dle tarifu městské dopravy vyhlášené dopravcem. Ten bude částečně upraven tak, aby zohledňoval vzdálenost některých obsluhovaných lokalit. Zároveň probíhají jednání v přípravě na užší tarifní spolupráci a možnost využívání systému zónově relačního tarifu Dopravy Ústeckého kraje.

V oblasti Litvínov – Bílina bude dopravu zajišťovat společnost ČSAD Slaný (tabulka 2), a to až do roku 2024.

Proč se mění stávající linky a jízdní řády? Součástí výběru nového dopravce bylo i vyhodnocení stávajícího provozu. Změny reagují na vývoj poptávky po přepravě, která se postupem času mění, a zároveň vytvářejí na dalších 10 let stabilitu v linkové dopravě. Cílem Dopravy Ústeckého kraje je zajistit spojení nejen do škol, zaměstnání, úřadů či k lékaři, ale také za volnočasovými aktivitami. Na Litvínovsku, ale i z Bíliny se významně rozšíří možnost přepravy jízdního kola.

Každá dopravní oblast je vlastně jen dílkem navzájem propojeného celku Dopravy Ústeckého kraje. Z každé oblasti se nějakou linkou přesahuje do sousední oblasti a více oblastí najednou spojují železniční linky. Oblast Litvínov Bílina má významné vazby na Teplicko  a dosahuje až k Ústecku včetně napojení na regionální i dálkovou železniční dopravou.

Od 1.1.2015 se mění také způsob odbavování cestujících. Přechází se na takzvaně zónově relační tarif, který cestujícím umožní v rámci Ústeckého kraje využívat výhod přestupního a časového tarifu. Pro cestujícího se zjednoduší odbavování (postačí znát z které obce do které pojede) a na jednu jízdenku bude možné jet například z Litvínova do Ústí nad Labem i přesto, že se bude přestupovat v Chlumci.

Pravidelní cestující si pro změnu budou moci předplatit časové jízdné na pravidelné cesty do zaměstnání nebo do škol, které bude výhodnější oproti každodenní jednotlivé platbě u řidiče.

Nosičem zónově relačního tarifu Dopravy Ústeckého kraje bude bezkontaktní čipová karta. V případě měst probíhají jednání o tarifní spolupráci mezi linkovou a městskou dopravou.  O novém tarifu budeme cestující podrobně informovat v rámci kampaně před zahájením provozu.

Výběrové řízení v oblasti Mostecká pánev vyhrála společnost Autobusy Karlovy Var, která na uvedených linkách (tabulka 3) bude zajišťovat provoz do roku 2024.

Mostecká pánev je unikátní v tom, že ji obklopuje 6 dalších dopravních oblastí a zasahuje sem i příměstská doprava Mostu a Litvínova. Sama o sobě má malé množství linek, ale je významně obsluhována právě linkami z okolních oblastí.

Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 3
Tabulka 3


Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516