Do roku 2021 odejde z lomu ČSA 1769 lidí. Podle MPO je ohroženo až 2650 míst

25. červenec 2016 | 20:46
Uhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comUhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

MOST, LITVÍNOV - Během dalších pěti let by mělo přijít o práci 1769 zaměstnanců z lomu ČSA, který patří pod Severní energetickou. Ve vládní koalici není shoda, zda horníkům finančně pomoci, jako zaměstnancům OKD v Moravskoslezském kraji.

Sociální demokraté ve vládě chtějí stejný přípsěvek, jako je určen pro horníky z OKD. Proti je ministr financí za ANO Andrej Babiš i lidovci z KDU-ČSL.

Andrej Babiš argumentuje jinou situací, než je v OKD. Zatímco černouhelná těžební firma je v insolvenci, podle ministra Babiše je těžř z Mostecka prosperující soukromou firmou.

Nakonec na pondělním (25.7.2016) jednání vlády byl Babiš přehlasován, jako jediný z členů kabinetu Bohuslava Sobotky nesouhlasil, aby mostečtí horníci dostali stejnou kompenzaci jako horníci z Karvinska.

Postupný útlum těžby hnědého uhlí na lomu ČSA je plánován do roku 2021. Vedle propuštěných 1769 lidí odejde 163 důchodců.

Vládní dokument vypracovaný ministerstvem průmyslu a obchodu by práci v Severočeských dolech, které budou nadále těžit uhlí na lomu Bílina, mělo najít 624 lidí.

Do kategorie nezaměstnaných by tak spadlo 1145 pracovníků lomu. V návazných oborech by mohlo být ohroženo až 2650 míst.

Podle dokumentu vypracovaném ministerstvem práce a sociálních věcí profese jako zámečník, elektromontér, provozní elektrikář, provozní zámečník, strojník, referent, ekonom, technický pracovník, řidič silničního motorového vozidla, automechanik, zdravotní pracovník, manipulační dělník najdou práci u jiných zaměstnavatelů.

Další propuštění zaměstnanci z lomu ČSA se mají rekvalifikovat ve strojírenství.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

24/5 / ŽIVOTNÍ STYL / HORNÍ JIŘETÍN - Žáci ze základní školy v Horním Jiřetíně měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy.


Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Most i Litvínov jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / MOST, LITVÍNOV - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i v Mostě nebo Litvínově. Ty jsou dokonce i ve vozech MHD a nezahálejí ani soukromníci.


OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

OBRAZEM: Spanilá jízda formulí centrem Mostu

12/5 / AKTUALITY / MOST - Na centrální mostecké 1. náměstí se v pátek (12.5.2017) odpoledne sjely historické vozy velkých cen z let 1930 až 1965, jež doplnili tuzemští jezdci s továrními speciály i s vozy individuálních konstrukcí. Fanouškům se tak při spanilé jízdě městem představili aktéři závodu The Most Historic Grand Prix, který o víkendu 13. a 14. května 2017 hostí v premiéře mostecký autodrom.


Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

Bratři Koudelkové zářili v sedmém kole DRFG Mostecké ligy

8/5 / SERVIS / MOST - Neuvěřitelných 75 gólů padlo v pěti zápasech sedmého kola DRFG Mostecké ligy. Více jak třetinou k tomu přispěl třetí zápas dne mezi proOFFICE a Atlético Most. Díky dominantnímu výkonu Atlética v tomto utkání pro sebe jeho hráči získali všechna individuální ocenění kola od gólmana, přes střelce a nahrávače, až po bodujícího.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516