Do roku 2021 odejde z lomu ČSA 1769 lidí. Podle MPO je ohroženo až 2650 míst

25. červenec 2016 | 20:46
Uhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comUhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

MOST, LITVÍNOV - Během dalších pěti let by mělo přijít o práci 1769 zaměstnanců z lomu ČSA, který patří pod Severní energetickou. Ve vládní koalici není shoda, zda horníkům finančně pomoci, jako zaměstnancům OKD v Moravskoslezském kraji.

Sociální demokraté ve vládě chtějí stejný přípsěvek, jako je určen pro horníky z OKD. Proti je ministr financí za ANO Andrej Babiš i lidovci z KDU-ČSL.

Andrej Babiš argumentuje jinou situací, než je v OKD. Zatímco černouhelná těžební firma je v insolvenci, podle ministra Babiše je těžř z Mostecka prosperující soukromou firmou.

Nakonec na pondělním (25.7.2016) jednání vlády byl Babiš přehlasován, jako jediný z členů kabinetu Bohuslava Sobotky nesouhlasil, aby mostečtí horníci dostali stejnou kompenzaci jako horníci z Karvinska.

Postupný útlum těžby hnědého uhlí na lomu ČSA je plánován do roku 2021. Vedle propuštěných 1769 lidí odejde 163 důchodců.

Vládní dokument vypracovaný ministerstvem průmyslu a obchodu by práci v Severočeských dolech, které budou nadále těžit uhlí na lomu Bílina, mělo najít 624 lidí.

Do kategorie nezaměstnaných by tak spadlo 1145 pracovníků lomu. V návazných oborech by mohlo být ohroženo až 2650 míst.

Podle dokumentu vypracovaném ministerstvem práce a sociálních věcí profese jako zámečník, elektromontér, provozní elektrikář, provozní zámečník, strojník, referent, ekonom, technický pracovník, řidič silničního motorového vozidla, automechanik, zdravotní pracovník, manipulační dělník najdou práci u jiných zaměstnavatelů.

Další propuštění zaměstnanci z lomu ČSA se mají rekvalifikovat ve strojírenství.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

Jak bude vypadat nové Repre? Most vybírá projektanta kulturního domu

22/6 / AKTUALITY / MOST - Roky chátrající objekt kulturního domu v centru Mostu je zpět ve vlastnictví města. To vypsalo veřejnou zakázku pro projektanty a architekti. Mají nabídnout, za kolik vypracují projektovou dokumentaci modernizace objektu.


Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

Jiří Zelenka opustil Severočechy. Spojí se Bronislav Schwarz s Pitínem a Jeníčkovou?

22/6 / AKTUALITY / MOST - V uplynulých letech se dva nesmiřitelné tábory handrkovaly o zančku Severočeši.cz. Nyní se zdá, že se členové Sdružení Mostečané Mostu (SMM) znovu dají dohromady s lidmi okolo Bronislava Schwarze. Avšak Jiří Zelenka u toho už nechce být.


Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

Mostecká liga zažila čtyři zápasy malého fotbalu v jeden den

12/6 / SERVIS / MOST - Nedělní program DRFG Mostecké ligy sestával ze čtyř zápasů. Byť v tomto dni mělo být dle rozpisu odehráno celé jedenácté kolo, došlo v důsledku odložení, dohrávky a předehrávky ke kuriózní situaci, kdy se v jeden den hrály dva zápasy kola jedenáctého, jeden devátého a jeden třináctého.


V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

V Mostě se bude natáčet komediální seriál. Přihlaste se na casting

3/6 / AKTUALITY / MOST - Česká televize míří do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na stříbrném plátně objevit. Už 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu 2017.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516