Do roku 2021 odejde z lomu ČSA 1769 lidí. Podle MPO je ohroženo až 2650 míst

25. červenec 2016 | 20:46
Uhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comUhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

MOST, LITVÍNOV - Během dalších pěti let by mělo přijít o práci 1769 zaměstnanců z lomu ČSA, který patří pod Severní energetickou. Ve vládní koalici není shoda, zda horníkům finančně pomoci, jako zaměstnancům OKD v Moravskoslezském kraji.

Sociální demokraté ve vládě chtějí stejný přípsěvek, jako je určen pro horníky z OKD. Proti je ministr financí za ANO Andrej Babiš i lidovci z KDU-ČSL.

Andrej Babiš argumentuje jinou situací, než je v OKD. Zatímco černouhelná těžební firma je v insolvenci, podle ministra Babiše je těžř z Mostecka prosperující soukromou firmou.

Nakonec na pondělním (25.7.2016) jednání vlády byl Babiš přehlasován, jako jediný z členů kabinetu Bohuslava Sobotky nesouhlasil, aby mostečtí horníci dostali stejnou kompenzaci jako horníci z Karvinska.

Postupný útlum těžby hnědého uhlí na lomu ČSA je plánován do roku 2021. Vedle propuštěných 1769 lidí odejde 163 důchodců.

Vládní dokument vypracovaný ministerstvem průmyslu a obchodu by práci v Severočeských dolech, které budou nadále těžit uhlí na lomu Bílina, mělo najít 624 lidí.

Do kategorie nezaměstnaných by tak spadlo 1145 pracovníků lomu. V návazných oborech by mohlo být ohroženo až 2650 míst.

Podle dokumentu vypracovaném ministerstvem práce a sociálních věcí profese jako zámečník, elektromontér, provozní elektrikář, provozní zámečník, strojník, referent, ekonom, technický pracovník, řidič silničního motorového vozidla, automechanik, zdravotní pracovník, manipulační dělník najdou práci u jiných zaměstnavatelů.

Další propuštění zaměstnanci z lomu ČSA se mají rekvalifikovat ve strojírenství.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

Neodbytní výtečníci okradli důchodce. Pozor na ně!

22/7 / KRIMI / LITVÍNOV - Na dva pofidérní týpky narazil senior u jednoho z litvínovských supermarketů. Neodbytná dvojice vnutila důchodci parfémy a hodinky, pak mu chtěla sebrat peníze.


Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

Reakce po zrušení vyhlášky. Situace v litvínovském Janově se zhorší, tvrdí radnice

20/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Reakce na zrušení vyhlášky, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, nenechala na sebe dlouho čekat. S rozhodnutím Ústavního soudu na podnět ombudsmanky nesouhlasí vedení litvínovské radnice.


V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

V Litvínově zase mohou lidé sedět i mimo lavičky. Ombudsmanka Šabatová uspěla

15/7 / AKTUALITY / LITVÍNOV - Lidé v Litvínově opět mohou sedávat mimo lavičky. Vyhlášku města, která zakazovala sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená, ústavní soud zrušil. Podle soudu sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.


Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

Zvrat v kauze. Za svá slova o uplácení Jiřímu Zelenkovi hrozí i vězení

13/7 / AKTUALITY / MOST - Na svá tvrzení v médiích může doplatit bývalý mostecký zastupitel a výrazná tvář Severočechů.cz Jiří Zelenka. K soudu doputovala obžaloba ve věci pomluvy.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeMostecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeMostecko.cz na Facebooku


Redakce MojeMostecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516